Poslední návštěva: Právě je sob 23. říj 2021 4:23:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dobová impregnace, ošetřování výstroje atp.
PříspěvekNapsal: pon 10. čer 2013 14:06:51 
Člen KVH Milovice

Impregnace plátěného vybavení roztokem kamence
2. června 2012 v 14:46 | Návody
I v době moderních impregnačních sprejů není na škodu znát tradiční recept. Tento jsem získala od kamaráda Attiho z Bushcraft-portálu. Následující postup se používá při impregnaci výrobků bavlněných nebo s vysokým podílem bavlny, tedy celt, kabátů, parek, klobouků, tradičních batohů (pro moderní krosny to bohužel neplatí). Na rozdíl od impregnačních sprejů se nestírá z povrchu, ale je přímo součástí osnovy látky. Nakolik impregnace přirozeně snižuje prodyšnost tkaniny, nedoporučuje se používat na oblečení, které přijde s tělem přímo do styku (kalhoty a košile). Látka po této koupeli získá jakoby "sametovější" povrch, a také jakousi vůni dávno zmizelého světa, nakolik se v domácnosti už tradiční jádrové mýdlo moc nepoužívá.
Pokud budete úspěšní, získáte dobrou ochranu proti rozmarům počasí, která vydrží několik lijáků. Klasickým vypráním se vlastnosti ztrácí, takže pokud se nepovede napoprvé, nezoufejte, stačí oprat v pračce a zkusit znova. ;-)

Na základní dávku tří litrů roztoku je potřeba:
- 10g sody (změkčuje vodu)
- 21g kamence (síran hlinitodraselný)
- 350ml octu
- 2650ml horké vody
- Jádrové mýdlo
- Gumové rukavice
- Starý hrnec a velkou nádobu na namáčení impr. Látky (třeba škopek)

V případě impregnace celtoviny je potřeba dvojnásobné množství!

Postup:

- Ve starém hrnci smícháme sodu s kamencem (reakce začne probíhat okamžitě) a zalejeme octem
- Než je voda horká, necháme roztok vyšumět (chemická reakce je docela bouřlivá, takže ocet nalívejte raději po troškách), pak směs přemístěte do škopku a zalijte horkou vodou
- Suchou látku namočíme do roztoku a důkladně promačkáme, aby se tekutina nasákla
- Po úspěšném namoknutí látku přemístěte do vany a látku znovu promačkáme (ne ždímat!), aby roztok odtekl
- Vanu napustíme vlažnou vodou a nastrouháme do ní kus mýdla, které dobře rozmícháme, aby se rozpustilo. Tato lázeň neutralizuje působení octu (nakolik je mýdlo zásadité), který je lehkou žíravinou. Látku dobře vymácháme, a zbytky vody opět vymačkáme.
- Nakonec napustíme vanu ještě jednou, tentokrát studenou vodou, ve které materiál znovu vymácháme, abychom se tentokrát zbavili mýdla
- Látku sušíme venku, nejlépe za slunečného dne, aby uschla rychleji. Po uschnutí se doporučuje dokonale přežehlit, zlepšuje to impregnační vlastnosti.

Pár rad na závěr:

- V originálním receptu je zmíněná soda na praní, použila jsem klasickou jedlou sodu, a vypadá to, že funguje stejně
- Nezapomeňte, že pracujete s chemií, gumové rukavice jsou tedy nutností
- Ze stejného důvodu dodržujte zásady bezpečné práce - nekuřte, nepijte a nejezte! Pokud máte možnost, otevřete si v koupelně (nebo kde to budete dělat) okno a snažte se nevdechovat páry z roztoku, můžete si mírně poleptat sliznice!

obšlehnuto odsud: http://lesnizelva.blog.cz/1206/impregna ... em-kamence ;)

ingredience: http://www.drogeriemarket.cz/produkt/35 ... selny-500g

Naposledy upravil hans.s dne úte 11. čer 2013 21:44:04, celkově upraveno 1

Offline Profil  

Předmět příspěvku: Re: impregnace dobová
PříspěvekNapsal: pon 10. čer 2013 20:44:47 

hmm zajímavé,to otestuju....

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: úte 11. čer 2013 18:36:06 

sice to s tematem moc nesouvisi ale nevite nekdo, jak rozybat starou kuzi? Sehnal jsem sumku ke k98 a je ztvrdla.

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: úte 11. čer 2013 21:43:00 
Člen KVH Milovice

Honza-AK47 píše:
sice to s tematem moc nesouvisi ale nevite nekdo, jak rozybat starou kuzi? Sehnal jsem sumku ke k98 a je ztvrdla.

co člověk to názor a recept :) Tak tedy můj, který vychází z návodů ošetřování kůže kolegy šermíři, které vychází ze starých praktik koželuhů.
K ošetřování kožených součástí výstroje si připravuji emulzi z rostlinných a živočišných tuků a vody. Konkrétně je to slunečnicový či řepkový olej, vepřové sádlo. Voda se přidává kvůli lepšímu vstřebávání do kůže. Konzistence této emulze je polotuhá, teplem ruky se rozpouští. Postup je zcela jednoduchý, emulze se vtírá do rubové strany kůže a to v jemné vrstvě. Hodně suchá kůže cucá jak divá, ale to se postupně snižuje a je třeba mezi jednotlivými vrstvami dělat stále delší a delší pauzy. Pozor na místa, kde je materiál násobný, nebo v místech švů, aby se emulze dostala i do těchto míst. Z hladké strany stačí jen mírná vrstva, nebo dokonce jen samotné otírání rukama.
Pokud by byla kůže tak přeschlé, že se s ní nedá téměř manipulovat, tak ji lze namočit do vlažné vody, nechat vykapat a pak začít aplikovat ještě když je kůže vlhká.
Výhody tohoto postupu:
je to zcela přírodní
kůži to nemůže závažně uškodit
pokud se ti výsledek nelíbí, tak vylouhuješ v teplé vodě a začneš znovu a něčím jiným
nesm*rdí to doma
potřísněné ruce to ošetřuje :D
potřísněné cokoli okolo se dá snadno umýt
dělalo se to tak tisíce let a nikdo si nestěžoval :lol:
je to absolutně nejlevnější varianta, extraškudlilové můžou použít i přefiltrované tuky po smažení řízků (pozor hrozí slintání, protože pak daná věc voní po řízcích, časem však trochu zavání, ale pak to zase vyčichne - to mám taky vyzkoušeno - jsem extraškudlil :lol: a v poslední variantě jsem tam kápl trošku éterického olejíčku a naopak to začalo vonět :oops: )

a konečně, mně to funguje :P

Existuje však plno dalších variant, jako jsou Elaskon, včelí vosk, na rukavice jsem běžně používal indulonu, nebo klidně i Niveu atp.

Hodně zdaru a pak napiš report jak jsi postupoval a co se ti osvědčilo.

Offline Profil  

Předmět příspěvku: Re: dobová impregnace, ošetřování výstroje atp.
PříspěvekNapsal: stř 12. čer 2013 11:00:39 
Člen KVH Milovice

Pokud je hodně ztvrdlá tak s tim neuděláš nic, jenom se to rozdrolí, v lepši prřípadě příjdeš o jemný povrch.

V případě použití tuku předmět #CENZUROVÁNO a téměř pokaždé se rozpadnou nítě.

Optimální postup je nechat vymáchat a proprat v teplé vodě aby se kůže roztáhla (můžeš tomu pomoct kartáčkem), následně ošetřit olejem nebo přípravkem z včelího vosku (mám jeden osvědčený který můžu zapůjčit)

Kůže se zjemní a bude se moct normálně používat navíc bude i dobře vonět.
Nevýhodou je možné potrhání nití ale tomu se nevyhneš pokud jí budeš používat.

Nejlepší řešení bude když si necháš sumku ve sbírce a já ti prodám repliky :-D

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: stř 12. čer 2013 11:02:05 
Člen KVH Milovice

Kuwa co je špatného na slově s.m.r.dí.?

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: stř 12. čer 2013 13:04:08 
Člen KVH Milovice

Franz píše:
Pokud je hodně ztvrdlá tak s tim neuděláš nic, jenom se to rozdrolí, v lepši prřípadě příjdeš o jemný povrch.

V případě použití tuku předmět smr*dí a téměř pokaždé se rozpadnou nítě.

Optimální postup je nechat vymáchat a proprat v teplé vodě aby se kůže roztáhla (můžeš tomu pomoct kartáčkem), následně ošetřit olejem nebo přípravkem z včelího vosku (mám jeden osvědčený který můžu zapůjčit)

Kůže se zjemní a bude se moct normálně používat navíc bude i dobře vonět.
Nevýhodou je možné potrhání nití ale tomu se nevyhneš pokud jí budeš používat.

Nejlepší řešení bude když si necháš sumku ve sbírce a já ti prodám repliky :-D

Ad prodám repliky, už jsi je slíbil mě.

Ad smr*dí, mě to nes*m*rdí, tak je to buďto použitým tukem, nebo subjektivním vnímáním. Dám očuchat. Možná jde také o to, že sm*rdí onen samotný kožený předmět, přecijenom v případě nálezovek je to 60 let špíny.

Ad nitě, ty se rozpadnou ať použiješ cokoli, je to stářím nití, řekl bych. Dá se opravovat, takže toho bych se nebál, pomaličku už se učím opravovat vše co mi přijde pod ruku a mám už i dva typy nití. Nitě se pořídit dají, co se špatně shání je kování, takže nýtky, trny atp.

Jinak souhlasím, že dnes už je lepší tyto hodně exponované výstrojní součástky pořizovat v replice, která i kdyby měla poloviční kvalitu, tak vydrží déle, než sebekvalitnější originál.
Neříkám, že můj postup je jediný správný, ale podle mne je lepší jakýkoli tuk v dostatečném množství a frekvenci, než vysoce kvalitní a drahý balzám, se kterým máme všichni tendence šetřit.
Jinak moje poslední záchranná operace byla nedávno s ustrojováky a celťáky, které jsem našel na chatě. byly hodně přeschlé a dokonce už i samy praskaly, ošetřením "mým" postupem jsem je zachránil. Nicméně je používat nechci a raději si je ponechám jako mustr pro předělávání a výrobu replik.

Obecně se dá říci, že co je jednou načaté, tak dříve nebo později odejde.

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: stř 12. čer 2013 14:17:21 
Člen KVH Milovice

http://www.elcho.cz/produkt/41-prostred ... bhkcvlM_lY
http://www.elcho.cz/produkt/41-drogerie ... bhlFvlM_lY
http://www.renapur.cz/
http://doplnky-k-jezdeckym-sedlum.heure ... zi-500-ml/
http://www.banghandmade.cz/shop/index.p ... podskup=62
http://www.sedlovna.cz/e-shop/pece-o-ku ... uifix.html

a takhle můžeme vyhledávat do nekonečna :D

tady je stránka, kterou jsem mimo dalších používal k načerpání znalostí o kůži:
http://www.kozeluzstvi.cz/postup-cineni/mazani.html
na té samé stránce návod přesně pro tento případ, si myslím:
http://www.kozeluzstvi.cz/ruzne/cisteni ... -kuzi.html

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: stř 12. čer 2013 23:08:21 
Člen KVH Milovice

Hovořím z praxe, už jsem zachraňoval hodně kožených předmětů a balzám je lepší volba
(né každý je škudlil jako ty Hansi :-D)

Tuk je dobrý na inpregnaci bot...

O vůni staré věci právě jde -- kožené originály mají charakteristickou vůni které se u podvrhů dociluje tím, že věc strčíš do igelitového pytlíku a chodíš na ní 3 týdny chcát....

Offline Profil  

PříspěvekNapsal: čtv 13. čer 2013 13:22:55 
Člen KVH Milovice

Franz píše:
Hovořím z praxe, už jsem zachraňoval hodně kožených předmětů a balzám je lepší volba
(né každý je škudlil jako ty Hansi :-D)

Tuk je dobrý na inpregnaci bot...

O vůni staré věci právě jde -- kožené originály mají charakteristickou vůni které se u podvrhů dociluje tím, že věc strčíš do igelitového pytlíku a chodíš na ní 3 týdny chcát....

Franzi, správnou variantu odhalí až čas, za deset dvacet let se potkáme a porovnáme výsledky :lol:

balzám a další varianty se podle mne dají kombinovat

Offline Profil  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]